70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

Pożyczki i kredyty najlesze oferty przygotownee dla Ciebie

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto – Wkrótce dostaną w działanie zmienione przepisy ustawy o usługach płatniczych, które pozwolą odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na złe konto. Rzecznik Finansowy radzi kiedy zatem zrobić.
Nowelizację ustawy o usługach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną wchodzić w przeciągu 3 miesięcy po pracy ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

 

– Z efektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem wielkich problemów. W ekstremalnych wypadkach klienci zostawaliśmy w ten sposób pieniądze, bowiem nie było procesu zmuszającego użytkownika do zwrotu środków. Dzięki tej odmianie w części przypadków zdobędziemy je chociażby w toku kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W działalności pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkowniku (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach wytwarzanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta czy nawet wykonały przelew na konto podane np. w materiałach informacyjnych. Do tej chwili, nie było oczywistej i ciągłej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klienci, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie wypowiadał swój bank lub SKOK o tym fakcie. Tenże będzie posiadał 3 dni na poinformowanie konsumentowi o błędzie i konwencjach braku zwrotu środków w przeciągu 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie przygotowywany na określony rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w przeciągu 1 dnia roboczego będzie dawał je na konto klienta. Jak w umowę zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w przeciągu 30 dni, bank lub SKOK będzie odpowiedzialny do dania płatnikowi danych klienta.

– Zapewni to skuteczne dochodzenie chcenia na drodze sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest pomocne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności oznacza to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie dodatkowo koszty połączone z procesem.

Powodem do przygotowania proponowanych zmian były przedmioty zgłaszane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w sensie formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, jakie były tematem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do pomocy w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.